Sıkça Sorulan Sorular

Temiz enerji sistemleri kullanım alanları nelerdir?

Güneş enerjisi sistemleri ülkemizde şebeke elektriğinin ulaştığı yada ulaşmadığı her yerde kullanılabilirler. Villalar, çiftlikler, müstakil evler ya da apartman daireleri, iş yerleri, dağ evleri, yayla evleri, yazlıklar, Elektriği olmayan şehre uzak köyler Deprem, doğalgaz, su gibi ölçüm istasyonları Farklı akademik uygulamalar, ar-ge projeleri Sanayi uygulamalarına otoprodüktör sistemleri Acil iletişim sistemleri Telekomünikasyon sistemleri Tekneler, deniz araçları rüzgâr ve güneş enerjisinin kullanıldığı başlıca örneklerdir.

Temiz enerji sistemleri sadece elektrik olmayan yerlere mi kuruluyor?

Elektrik bulunmayan bir araziye şebeke elektriğinin çekilmesi trafo kurulması gerekebileceği ve direk dikim masrafları nedeniyle bir hayli maliyetli olmaktadır. Güneş ve rüzgârla kurulan bir sistem şebeke elektriği çekilmesinden daha ucuza gelecektir. Şebeke elektriğinin bulunduğu durumlarda ise kurulan güneş ya da rüzgâr enerjisi sisteminin kendini geri ödeme süresi 15-20 yılı bulduğundan dolayı tercih edilmemektedir.

Bulunduğum yerde şebeke elektriği var ama ben yine de temiz enerji sistemi kurmak istiyorum, yasal olarak bir sakıncası var mı?

Şebeke elektriği olan yerlerde güneş ya da rüzgâr enerjisi kullanımıyla ilgili yasal bir sakınca yoktur. Belediyeden veya başka bir kurumdan herhangi bir izin belgesi almanıza da gerek yoktur.Şebeke elektriğinin sık sık kesildiği yerlerde, elektriğin şebekeden bağımsız olması istenilen yerlerde güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri kurmak gerekir.

Temiz enerji kaynakları ile hangi cihazları çalıştırabilirim?

Güneş ve rüzgâr enerjisi ile her türlü cihazı çalıştırmak mümkündür. Fakat tüketim arttıkça maliyet de artacaktır. Anlık olarak çok fazla güç çeken klima, elektrikli ısıtıcı, dalgıç pompa gibi cihazlar inverter masrafını çok arttıracak ve projenin maliyetini yükseltecektir. Yapılacak yatırım uzun vadeli olarak düşünüldüğünde faydalı bir yatırımdır.

Hangi temiz enerji kaynağını tercih etmeliyim?

Hangi enerji kaynağının sizin için daha uygun olduğu, sistemi kurmak istediğiniz bölgedeki doğal şartlara bağlıdır. Çok güneş alan bölgelerde güneş panelleri yüksek verimde çalıştığı gibi rüzgârlı alanlarda da rüzgâr türbinlerinden faydalanılması uygundur. Fakat genel olarak bu iki kaynağın birlikte kullanılması yaz aylarında güneş panelleri ve kış aylarında rüzgâr türbini yüksek verimde çalışacağı için daha iyi bir sonuç verecektir. Rüzgâr sistemleri güneş enerjisi sistemlerine göre daha ucuzdur fakat rüzgârdan verimli faydalanılabilecek yerler güneşten faydalanılabilecek yerlerden çok daha az olduğundan iki sistemde tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

Ne kadar büyüklükte bir sisteme ihtiyacım olduğunu nasıl belirleyebilirim?

Ne kadar büyüklükte bir sistem kurmanız gerektiğine dair bir fikir edinebilmek için bize evinizdeki elektrikli cihazların listesini vermeniz yeterli. Sizin için gerekli hesaplamayı yapıp bilgi vererek kurulabilecek sistemi size sunacağız.

Projelendirme için sizi aradığımda hangi bilgileri vermem gerekecek?

Temiz enerji sistemi kurmaya karar verdiyseniz projenin size özel detaylandırılması için bizi aramanız gerekmektedir. Proje üzerinden bazı değişiklikler yapılması istenildiği durumda ise bize, -anlık çekilen maksimum güç miktarı (W)- ve -günlük toplam tüketim (Wh/gün)- verilerinizi ulaştırdığınız takdirde projenize ait teklif en kısa zamanda size ulaştırılacaktır. Bu verileri kendiniz elde edemiyorsanız, projenin yapılacağı yerde kullanılacak elektrikli cihazların tam bir listesini ve kullanım alışkanlıklarınızı (hangi cihazı kaç gün ne kadar süreyle kullandığınız gibi) yazarak bize gönderirseniz tüketim verileriniz hesaplanarak size uygun bir proje hazırlanacaktır.

Aldığım sistemin montajını nasıl yaptıracağım?

Aldığınız sistemin montajı NET GÜNEŞ PİLİ ENERJİ ELEKTRONİK İNŞAAT MAKİNA TARIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. olarak bölgemiz dahilinde montaj yapmaktayız. Ayrıca diğer bölgelerdeki sizi yönlendirdiğimiz, size en yakın yetkili bayiler tarafından montaj garantili olarak yapılarak size teslim edilecektir.

Hava kapalı olsa ya da rüzgâr dursa da yine kesintisiz olarak gece-gündüz elektrik kullanmaya devam edebilir miyim?
Sistemlerimiz 2 gün süreyle hiç üretim yapmasa dahi kesintisiz (gece-gündüz) elektrik kullanmanıza olanak verecek şekilde hazırlanmaktadır. Bu 2 günlük süre sizin isteğinize göre uzatılabilir.

Bahçe ya da tarla sulama için güneş veya rüzgâr enerjisinden faydalanmak mümkün müdür?

Sulama sistemlerinde kullanılan geleneksel pompa cihazlarının anlık çektiği güç miktarının yüksek oluşu sistem maliyetini çok arttırmaktadır, bu nedenle pratikte bir uygulama yapılamamaktadır. Temiz enerji sistemleri için özel pompa sistemleri bulunmaktadır, firmamıza gelen talepler üzerine proje bazında müşterilerimize yardımcı olmaktayız.

Ürettiğim elektriği devlete ya da başka bir kuruma satabilir miyim?

Avrupa ülkelerinde uygulanan çift yönlü sayaç sistemi ülkemizde henüz uygulanmamaktadır. Bu sistem ürettiğiniz elektriği akülerde depolamaya gerek kalmadan şebekeye satıp kullanacağınız elektriği de yine şebekeden satın almanız prensibine dayanır. Bu sayede akü ve şarj kontrol masrafı ortadan kalkmakta ve temiz enerji sistemlerinin şebeke elektriği bulunan yerlerde de uygulanmasına olanak sağlanmaktadır. Çift yönlü sayaç sistemlerinde eğer üretiminiz tüketiminizden fazla ise fatura ödememenin yanı sıra ürettiğiniz enerjiden gelir elde etmeniz de mümkündür. Bu sistemin Türkiyede ne zaman faaliyete geçeceği hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber enerji kanunlarında son dönemde yapılan değişiklikler böyle bir uygulamaya giden yolu açmıştır.Bu sayfa 5393 defa görüntülenmiş.